Çevremden, Eski Eşlerden, Hukukçular ve daha nice insanlar dedi ki neden dernek kurdun ?

Neden Çocukların haczedilmesi üstüne bu kadar düştün ? Aşağıladılar, kıskandılar, öğretilmiş başarısızlığa yenik düşerek ülkede yanlış giden bir şeyi sen mi düzelteceksin dediler!. .

Evet Arkadaşlar ülkede yanlış giden bir şey var ise herkes taşın altına elini koymalı. Çocuklara Bayram Hediye Edilmiş güzel ülkemde bugün çocuklar haczediliyor ise onların göz yaşlarında boğulmak yerine karınca misali yangını söndüremesek bile o uğurda gitme yolunu seçtik.

Eğer Aihm bile bu konuda fikir beyan ediyor ise gerçekten ülkemizde böyle bir zulüm var ve insanlar bilmiyor. Bugün sözüm ona Kadın ve Çocuk hakları diye kurulmuş yüzlerce STK varken çocuk haczi konusunda ve sınırlı kişisel ilişki konusunda hassasiyetlerimizi duymazdan gelmektedirler. Üzülüyoruz ki bu dertleri kimse dert edinmiyor ta ki bir gün başına gelene kadar.

Bu sebepledir ki Türkiye deki Hukukçularımızdan da bu husus da artık hassasiyet göstermelerini ve ortak velayet konusunda sessiz çığlığımıza ses olmalarını istiyoruz. Bugün Türkiye’de Barolar eşliğinde kurulan Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonları sadece kadına yönelik şiddeti görürken çocuk haczi vakıalarında çocuğa uygulanan psikolojik şiddeti,istismarı görmemektedir.

Bugün bir vakıada 6284 beyana dayalı uzaklaştırma verilirken uzaklaşan eşin çocuğu ile kişisel ilişkisi göz ardı edilerek çocuklarımıza duygusal taciz,psikolojik şiddet ve EYS uygulamasını görmektedir. Bugün bir bayanın davası olduğunda Barolar Birliği,Sözde Hak Savunucusu Kadın ve Çocuk Dernekleri, Aile Bakanlığı,davalara müdahil olup en ağır yaptırımları uygulanması için çaba sarf ederken Bir boşanma davasında söz konusu çocuklarımızın geleceği iken tek taraflı velayet, ayda 2 kez kısıtlı palyaço ebeveynliği yapılırken kulaklar sağır, gözler kör olmaktadır.

Unutmamak lazım nüfusumuzun şu an %20 si olan çocuklarımız geleceğimizin %100’üdür. Bugün eğer parası olmayan ebeveyn çocuğunu göremiyor ise bu tüm ülkeyi ilgilendiren insan hakkı ihlalidir. Cumhuriyetimizin ve kanunların güzide bekçileri Savcılar,Hakimler ve Avukatların artık bu konu için taşın altına ellerini koyma vakti gelmiş ve geçmektedir. Adalet İçin Herkes El Ele….Hacizsiz Ambargosuz geleceğimiz için.

Ali Selman IŞIK

Çocuksuz Bırakılan Babalar ve Çocuk Hakları Derneği.